نفقه چیست و چگونه آن را بگیریم

نفقه عبارت است از تامین هزینه زندگی زن که شامل خانه اثاثیه منزل غذا لباس دارو و درمان از زمان عقد دایم بر عهده زوج میباشد .

نفقه از دیدگاه قانون مدنی ایران :

مطابق قانون مدنی ایران نفقه عبارت است از همه نیاز های متعارف ومتناسب با وضعیت از قبیل مسکن البسه اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی 

چگونگی محاسبه میزان نفقه :

یکی از سوالاتی که ذهن افراد را درگیر میکند این است که دادگاه بر طبق چه اصولی میزان نفقه را مشخص میکند ؟؟ در اینجا باید بیان گرد که میزان نفقه به شرایط مختلفی بستگی دارد که در زیر آن ها را بیان میکنیم.

ضابطه موجود در تعیین میزان نفقه بر مبنای شئونات خانوادگی زن و عرف و عادت ساکنان هر منطقه و وضع مالی مرد میباشد که در صورت عدم توافق زوجین در میزان نفقه دادگاه به تعیین میزان آن اقدام مینمایید.

این مطلب را از دست ندهید : تفاوت دوران نامزدی در عرف و قانون

نفقه چیست

نفقه چیست

شرایط پرداخت نفقه :

✅ به محض اینکه عقد ازدواج صورت گرفت و زوجین زندگی زناشویی خود را شروع کردند شوهر مکلف به پرداخت نفقه است البته زوج در صورتی مستحق دریافت نفقه است که از همسر خود تمکین نماید.

❌ ماده 1108 – هر گاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود

ترک خانه از ناحیه زوجه و تعلیق نفقه :

🏘 زوج وظیفه دارد در حد توانش منزلی مستقل و متناسب با شئونات زوجه فراهم نماید 

حال اگر این منزل از نظر شئونات  اجتماعی مطابق حال زن باشد ولی به سر بردن در آن منزل باعث شود که احتمال ضرر و زیان شرافتی یا بدنی زوجه برود این خروج از منزل نشوز محسوب نمیشود و نفقه تا زمان برطرف شدن مشکل به وی تعلق خواهد گرفت.

✅ ماده 1114 قانون مدنی بیان میدارد زن باید در منزلی که شوهر تعیین میکند سکنی نماید مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده شود.

✅ همچنین ماده 1115 قانون مدنی بیان میکند اگر بودن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن میتواند مسکن علیحده تعیین کند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبود معذور است نفقه بر عهده شوهر خواهد بود .

ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه :

زنی که همسرش از پرداخت نفقه به وی خوداری میکند هم میتواند شکایت کیفری کند و هم میتواند دادخواست حقوقی ارایه کند .

 

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0